Wielu z Państwa, bądź to w najbliższym, bądź też w nieco odleglejszym czasie, zapewne rozważać będzie zakup nieruchomości, zastanawiając się jednocześnie jakie są typowe koszty związane z nabyciem mieszkania czy domu w Polsce? Jest to pytanie kluczowe i niezmiernie ważne, jeśli planuje się swoją przyszłość. Dzisiaj zatem poszperamy w świecie polskich nieruchomości, aby dać Wam jasny ( o ile to możliwe w obecnych czasach) obraz tego, na co należy być przygotowanym.
Określenie ‘nieruchomości na każdy portfel’ oczywiście należy włożyć między bajki, bowiem przy obecnych cenach nasze przyszłe cztery kąty zawsze będą dla tego portfela sporym wyzwaniem, niezależnie czy jest on bardziej lub mniej zasobny. Poza tym na co nas stać, warto pamiętać iż w Polsce koszty zakupu nieruchomości są dosyć zróżnicowane w zależności od lokalizacji, typu nieruchomości oraz wielu innych czynników, o których często się zapomina. Przyjrzyjmy się im pokrótce.
Pierwszym i najważniejszym kosztem jest oczywiście cena zakupu naszego lokum. Jak podaje portal money.pl w ciągu ośmiu lat, t.j. od roku 2015, ceny nieruchomości na krajowym rynku pierwotnym wzrosły o 97% natomiast na wtórnym o 87%! Towarzyszy temu atmosfera nerwowej niepewności, bowiem specjaliści sceptycznie oceniają kolejne programy oferowane przez polityków. W założeniu mają one pomóc w rozwiązaniu problemu, w praktyce jednak budzą kontrowersje. Ostatni z nich to bezpieczny kredyt 2%, który zdaniem ekspertów niestety napędza wzrost cen, czyli koło się zamyka. Pomijając stołeczne 14 tys. za metr kwadratowy, liderami – jeśli idzie o piętrzenie cen na rynku pierwotnym – są Szczecin, Kraków, Gdynia, Gdańsk czy Białystok. Jeżeli idzie o rynek wtórny, na czele stawki znajdują się Zielona Góra oraz Gdańsk. W rejonie sąsiadującym z moim kochanym Podbeskidziem, czyli na Górnym Śląsku, mówimy o około 9 tys. złotych za metr kwadratowy, podczas gdy w miastach takich jak Cieszyn cena wynosi około 3 tys. złotych za metr kwadratowy domu i od 5 tys. do ponad 7 tys. w przypadku mieszkania. W niezbyt odległym i turystycznie ukierunkowanym Ustroniu mówimy o ponad 5 tys. złotych z metr kwadratowy w przypadku domu oraz nawet 14 tys. za metr kwadratowy mieszkania.
Ale to nie koniec! Oprócz ceny zakupu, istnieją również inne koszty, takie jak opłaty notarialne, podatki, oraz opłaty pośredników w obrocie nieruchomościami. Opłaty notarialne to około 0.5% do 3% wartości nieruchomości, podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 2%, a opłaty pośredników nieruchomości (zalecamy tych licencjonowanych) mogą sięgnąć nawet 3.5%.
Zakup domu czy mieszkania to ważna decyzja, która wiąże się z wieloma kosztami. Dlatego warto być przygotowanym i zdawać sobie sprawę z wszystkich opłat, które mogą na Państwa czekać. Pomijam tu celowo kwestie ewentualnych remontów i adaptacji, bo o tym będzie innym razem.
Przemyślana decyzja o zakupie nieruchomości może ograniczyć stres i być zarazem początkiem nowego, wspaniałego rozdziału w Waszym życiu.
Jeśli macie Państwo pytania lub jesteście zainteresowani nabyciem nieruchomości, uzyskania kredytu, zachęcamy do kontaktu z nami pod adresem email: biuro@propertyland.pl
Pozdrawiam
Piotr Sikora, PROPERTYLAND